Пн - Пт 09:00 - 18:00
  • UA
  • RU

Звільнений з держслужби не значить звільнений від кримінальної відповідальності???

Звільнення з дерєслужби не значить звульнення від відповідальності

Жив-був звичайний собі державний службовець. Назвемо його, скажімо, Женя. Був наш Женя не простим, а зразковим таким собі держслужбовцем (так-так, буває і таке!). Конкурс пройшов відкрито, спецперевірку при отриманні посаді – теж без проблем. Хабарі не брав, шкоди не робив, те, що чесно заробив, те і декларував, все як має бути.

Чекав відповідної віддачі і від держави, на кшалт просування на службі, підвищення зарплати і т.д. І от робив він робив, а потім зрозумів, що такої віддачі немає. А по інакшому жити, щоб не чекати, а “брати” від держави, він не вміє. І не хоче. Бо то не по його внутрішнім принципам. Прийняв Женя рішення і пішов з держслужби. Пішов .. та хоч би в бізнес! Оскільки дійсно наш Женя з головою був, то з руками і ногами його забрали, і зарплату хорошу дали.

Начеб-то життя налагодилося, роби свою роботу – отримуй нагороду, і від минулого держслужбовного життя залишилися тільки згадки: Женя зітхав з полегшенням, коли починався “передкінцемподачідеклараційний” період, і радів, що його це вже не стосується, що він вже не має ті декларації заповнювати (бо реально більше клопоту було, аніж майна для декларування).

І тут – сюрпрайз! Повістка до слідчого!

Каплі, таблетки, Женя в шоці – кримінальне провадження по ст.366-1 ККУ!

Про декларування доходів громадянІ здавалося б за що? За те, що приховав статки свої в тридев’ятому царстві? Чи автопарк не вказав, чи палаци кришталеві не вписав у декларації попередні? Е ні, тут просто “умисно не подав декларації”, бо напевно все те хотів приховати (на думку НАЗК і компанії)!

Женя до мудреців юристів-адвокатів – так, все по фен-шую, йому пояснили: звільнився в січні N-ого року, тому мав не просто подати декларації при звільненні за попередні періоди, як він і зробив, а після завершення N-ого року подати декларацію за такий рік!

Наш Женя скубе на собі волосся і жує себе за те, що таки дійсно якось упустив цей момент! Але ж і ховати немає чого, невже за це кримінальна відповідальність з санкцією статті – до позбавлення волі до двох років?

До відома: Ст.366-1 Кримінального кодексу України  Декларування недостовірної інформації

Подання суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України “Про запобігання корупції”, або умисне неподання суб’єктом декларування зазначеної декларації –

караються штрафом від двох тисяч п’ятисот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або позбавленням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

 

От така казочка. Але заснована, як модно говорити зараз, на реальних подіях.

На жаль, сьогодні під час боротьби з корупцією на гачок до НАЗК потрапляють отакі самі “Жені”, по суті – мальки, які своєю масовістю та об’ємом малюють гарні планові показники для звіту перед громадськістю по виявленню великих корупціонерів, в той час як акули та кити вільно плавають далі і лише в окремих випадках їх ставлять під приціл завдяки активності громадськості та журналістів.

Таких справ як у Жені, багато. В чому користь? Не знаю. Для слідчих – це додаткові стоси матеріалів та практично марно витрачений час, тому що по суті у 99% таких справ люди просто банально не знали або забули, або халатно віднеслися до того всього. Буває так, що держслужбовець і пропрацював то зовсім не довго – десять днів, місяць, два, і достоту там і не розібрався, що там з тими деклараціями (бо подавай їх і при прийнятті на роботу, і після закінчення року, і при звільненні – заплутатися не важко).

Не виправдання? По суті так, але ж це і не позиція позбавляти волі. Тим більш цікаво, що в одній статті 366-1 ККУ передбачено відповідальність за подання завідомо недостовірних відомостей стосовно майна або іншого об’єкта декларування за умови, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму понад 250 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, при цьому неподача декларації не зважаючи на те, що там мало би декларуватися, у будь-якому випадку тягне за собою санкцію у повному обсязі.

Інша справа, яку позицію обере Женя для виходу із ситуації. Є такі “кльові” адвокати, які говорять, що вони своїм клієнтам радять пояснювати на допиті, що вони намагалися подати декларації, але от у них не вийшло. Ну, напевно, позиція. Але, по-перше, це ще більше занурювання у брехню і плутанина для рядових Жень. По-друге, невже аж цілий рік намагалися, але не вийшло? По-третє, чи були спроби входу на сайт НАЗК до особистого кабінету? І чи був дійсним підпис ЕЦП на той час? По суті – така позиція викликає купу питань. Але саме основне – коли спитати таких адвокатів про те, чим закінчилися їх ситуації з клієнтами, то чіткої відповіді не отримуєш. Максимум – справи лежать, пиляться, колись же хтось їх має закрити.

Чесно, не варіант. Чому не виходити з най-най азів? Для початку взяти і розібрати на частини склад злочину. Як звучить саме формулювання? – “умисне неподання суб’єктом декларування зазначеної декларації”. Тобто, навіть студент юрфака скаже, що має бути умисел і має бути неподання.

Якщо подати декларацію (навіть коли вже порушено кримінальне провадження), то сам факт “неподання” автоматично зникає. Плюс і наявність умислу потрібно довести – з цим також можна гратися та відстоювати свої позиції.

В такому випадку результатом буде не затягування часу і “запилювання справи”, а доведення справи до закриття провадження у зв’язку з відсутністю складу злочину.

У будь-якому випадку, ця історія більше для того, щоб з досвіду Жені у цьому році екс-держслужбовці, що звільнилися у 2017 році, не забували подавати свої декларації за вказаний період. І можливо тоді буде менше непотрібних справ, натомість більше уваги буде акцентуватися і приділятися не боротьбі з вітряками, а з дійсними “шкідниками” в Україні.

Всім доброї і міцної пам’яті, гарного знання законів, своїх прав і обов’язків! 😉

Залишити відповідь

Увійдіть або заповніть поля нижче. Ваш e-mail не буде опублікований. Обов'язкові поля позначені*